Category Archives: Zdraví

Home / Zdraví
Jaké jsou možnosti, pokud chcete podstoupit prenatální vyšetření

V dnešní době je medicína na opravdu pokročilé úrovni a nabízí těhotným ženám řadu možností, jak se ujistit, že je jejich dítě zdravé a nebude trpět nějakou genetickou vadou. Cílem prenatálního vyšetření je získat podrobné informace o zdravotním stavu nenarozeného dítěte. Pokud je těhotenství bez komplikací a žena nemá předpoklad pro nějakou genetickou vadu, je jí nabízeno klasické standardní vyšetření. Nestandardní prenatální vyšetření je nabízeno ženám s rizikem.

Hlavním úkolem prenatálního vyšetření je prevence narození dítěte s těžkými poruchami tělesného a duševního vývoje. Vyšetření jsou součástí péče o těhotnou ženu a budoucí maminku. Jedná se o celé řady různých vyšetřovacích metod a postupů, které mají za úkol identifikovat těhotenství se zvýšeným rizikem výskytu choroby či vady a toto podezření následně potvrdit či vyvrátit. Nejznámější a zároveň nejčastější vývojovou vadou je známý Downův syndrom, který je způsoben chromozomovými odchylkami. Pro budoucí rodiče je velmi těžké přijmout dítě s Downovým syndromem, prenatální vyšetření může rodiče na tento velice závažný problém upozornit a připravit. Mají také možnost se rozhodnout, zda se dítě vůbec narodí a východiskem pro tyto rozhodnutí jsou právě výsledky z prenatální diagnostiky.

Neinvazivní a invazivní metody

Jestliže je v těhotenství zjištěno riziko postižení plodu nějakou z vrozených vad, je možné se pokusit se tuto skutečnost buďto vyloučit nebo potvrdit. Metody, které jsou v současné době využívány dělíme podle způsobu vyšetření, a to na neinvazivní (krevní testy, ultrazvuk) a invazivní, mezi které patří například amniocentéza, odběr choriových kliků, kardocentéza nebo fotoskopie. Pokud mluvíme o invazivní metodě, jsou zde přímo vyšetřovány tkáně plodu získané proniknutím, tedy “invazí” odběrového nástroje k plodu.

K provedení neinvazivního prenatálního vyšetření je zapotřebí pouze vzorek krve těhotné ženy. Většina žen mělo dříve strach z velmi nepříjemného a bolestivého invazivního zákroku. A proč z toho mají často ženy takový strach? Hlavní výhodou neinvazivního zákroku je především to, že odpadá riziko potratu spojené s tradičními invazivními technikami prenatální diagnostiky. Tyto neinvazivní prenatální testy dokáží detekovat například Downův syndrom, Edwardsův syndrom, Patuův syndrom a trizomie chromozómu X.

Velkou výhodou je, že se tyto testy dělají již v raném stádiu těhotenství, nejčastěji okolo 11. týdne. Pár má také možnost dozvědět se díky tomuto testu pohlaví svého nenarozeného dítěte s pravděpodobností na 99%.

Za předpokladu, že neinvazivní metoda odhalí nějaký problém, je nutné provést invazivní test. Nejčastěji se provádí odběr a vyšetření tkáně placenty (CVS) a plodové vody (AMC). CVS se provádí nejčastěji mezi 10 – 13. týdnem těhotenství a to vpichem jehly přes stěnu břišní. Celý zákrok se provádí pod ultrazvukovou kontrolou. Cílem celého odběru je základ placenty, jehla se vyhne plodové vodě i plodu. Odběr plodové vody AMC se provádí ve většině případů kolem 16. týdne těhotenství pod kontrolou ultrazvuku přes stěnu břišní. Jehla je opravdu velmi tenká (0,5mm) a lékař ji vidí pod ultrazvukem po celý zákrok. Je tak velmi nepravděpodobné, že by došlo ke kontaktu jehly a plodu. Amniocentéza je určena pro nastávající matky ve věku nad 35 let nebo pro rodiče, u jejichž předchozího těhotenství byla zjištěna chromozomální odchylka a kteří touží získat jistotu.

Genetické vyšetření kdy a z jakého důvodu?

Základem genetického vyšetření je genetická konzultace s následným vytvořením rodokmenu obou partnerů. Při této konzultaci je potřebné zjistit podstatné informace jako jsou vývojové vady, mentální retardace nebo příčiny úmrtí všech členů rodiny. Mluvíme i o sourozencích, prarodičích a tetách. Součástí genetické konzultace bývá i odběr krve a obeznámení s tím, jak bude vyšetření prováděno.
V dnešní době se může maminka nechat otestovat na kdeco, testuje se hned od začátku, když rodičovství plánujete, v průběhu těhotenství nebo po porodu případně test otcovství. Genetické testování v průběhu těhotenství se dá řici, že je trend poslední doby, naše maminky nemají ani nejmenší tušení, na jaké testy chodí jejich dcery v průběhu těhotenství a na co jsou vůbec dobré. Nejde úplně přesně o genetické testy, je to převážně panel několika na sebe navazujících a doplňujících se vyšetření a ty mají za úkol odhalit vrozené vady u miminka.

Co je PrenatalSafe?

PrenatalSafe je nový způsob neinvazivního prenatálního testu. Tento test se provádí minimálně v 10. týdnu těhotenství ze vzorku krve. Metoda je schopna odhalit přítomnost nejčastějších početních chromozomálních odchylek plodu. Co je další výhodou tohoto vyšetření, že již v 10. týdnu těhotenství se můžete dozvědět pohlaví vašeho miminka.  Nemusíte mít strach například z potratu, nehrozí vůbec žádné riziko jelikož se jedná o neinvazivní test. Lékaři udávají spolehlivost testu až 99% a výsledky jsou známy již do 3 dnů.

Co nelze vyčíst z krve

Z krve matky lze vyčíst velké množství informací včetně genetických vad plodu. Co však není schopna určit, je vývojové postižení doprovázené malformací plodu, které není se známými změnami v genetické výbavě.

Prenatální diagnostika

Vyšetření se rozlišují na dva typy a to na neinvazivní (ultrazvuk, krevní testy) a invazivní, kdy je přímo vyšetřena tkáň plodu, která se získává proniknutím odběrového nástroje k plodu. Neinvazivní metody mohou odhalit Downuv syndrom, Edwardsuv syndrom nebo Patauv syndrom.

Při invazivní prenatální diagnostice dochází k odběru plodové vody neboli amniocentéza. Při tomto zákroku se odebírá vzorek plodové vody, vzorky rostoucí placenty, které jsou následně testovány. Odběr se provádí v 16. týdnu těhotenství. Do břicha se vpraví velmi tenká jednorázová jehla. Tento zákrok se provádí bez umrtvení, jelikož je téměř nebolestivý a je pod kontrolou ultrazvuku, aby se předešlo popíchání nebo jinému poškození miminka. Důvodem odběru plodové vody je, že plodová voda obsahuje živé buňky plodu a z rozboru je možno poznat chromozomy nenarozeného miminka. Tento test se provádí matkám, které jsou starší 35 let. Díky odběru plodové vody jde zjistit například zda nebude mít dítě rozštěp páteře nebo břišní stěny a obličeje, defekty končetin nebo srdeční vadu.

Akné, jako nejběžnější onemocnění kůže

Pubertu jsme zažili všichni, tu častokrát doprovázela nepříjemná věc, kterou bylo akné. Někteří z nás mají tu smůlu, že se s pupínky potýkají prakticky cleý život. Akné je jedno z nejběžnějších a opakovaných onemocnění kůže a jeho pravý význam pozná zhruba 80% populace na vlastní kůži.

Proč akné vzniká?

Jaký je důvod vzniku akné? Přícinou jsou uzavřené vývody mazových žláz, ty se následně zanítí, poškodí a vzniká závět, po ktérém zůstávají jizvičky. Tukové žlázky, které jsou umístěny v každém vlasovém váčku a sebemenším kožním póru, produkují maz, který zláčňuje pokožku.Stav se zhorsuje také v případě, pokud se do ranky dostanou bakterie, kvasinky a roztoči.

Akné se objevuje na částech kůže s nejvyšší hustotou folikulů (obličej, ramena, hruď či záda). Vznik pupínků může být také spojen s dědičností, menstruačním cyklem, stresem nebo používáním anabolických steroidů.

V dospělosti způsobuje akné nevyváženost hormonů v těle, tyto hormony řídí látkovou výměnu v odlišných vrstvách kůže a jejich přebytek poté může způsobovat zvýšenou produkci kožního mazu a konečným důsledkem je pak ucání póru.

Nejhorši je mechanické odstranění pupínků

Každému se zdá jako nejlepší nápad se pupínků zbavovat mechanicky, tedy vymačkávat je. Tato metoda naopak vede ke zhoršení problému a následnému zjizvení pokožky. Zkuste omezit dotýkání se pokožky, zní to jako snadný úkol, ale ani si neuvědomujete, kolikrát se za den dotknete svého obličeje.

Nepodceňte čištění obličeje

S hygienou se to nemá přehánět, ale nevyčistis si pleť je jako nevyčistit si zuby. Důležitý je návyk, zuby čistíme dvakrát denně a to stejné by se mělo platit i s čištěním pokožky. Spousta žen si čistí pokožku jen před spaním, ale důležité je i čištění hned po probuzení, na pokožku i přes noc usedá prach a zanáší se a potí se. Dalším důvodem proč čistit pleť s akné i ráno je to, že přes den je pleť chráněna make-upem, což v noci není.

Není to zas tak jednoduché, zbavit se akné můžeme částečně i správně zvolené stravě. Dejte tedy pozor na potraviny, které podporují vznik akné, jsou to například brambory, červené maso, rýže, alkohol nebo kofein. Důležitý je dostatek ovoce a zeleniny.

Další způsoby, jak je možné předejít akné

Pokud jste to ještě nevyzkoušeli, jsou ženy, kterým pomůže i antikoncepční pilulka. Antikoncepce pomáhá regulovat menstruační cyklus, ale také může pomoci vyčistit pleť. Další poslední nadějí je laser, ten působí protizánětlivě a rovněž jako prevence jizev, hubí bakterie a omezuje činnosti mazových žláz. Tento zákrok však není vůbec příjemný, ošetřené místo laserem může být i několik dnů zarudlé a velice citlivé.

Blahodárné účinky přináší i nejoblíbenější ranní nápoj

V posledních letech se o kávě nemluvilo mezi odborní na zdraví příliš dobře. Existuje však i opačná strana mince, co když káva může být našemu zdraví prospěšná? Jen málokdo si dokáže představit svůj ranní rituál bez oblíbeného šálku kávy. Přes den si dáme jeden na povzbuzení v práci, po obědě je to ta nejlepší tečka a po příchodu z práce je to relax.

Díky odborníkům se z nápoje, který byl zapsán na seznamu “ nezdravých ” stal nápoj, který může být prevencí pro řadu onemocnění. Všeho s mírou to platí jak u alkoholu i u kávy. Káva je podle výzkumů prevencí diabetu nebo zhoubného melanomu kůže. Přípustná dávka kávy představuje tři až čtyři šálky denně.

Ucpávání tepen vede k srdečnímu onemocnění, i pro tento případ je vhodné pít kávu. Vědci z Koreji přišli s tvrzením, že pitím několika šálků kávy denně, se může toto riziko snížit.

Na druhou stranu existuje mnoho spekulací o tom, zda je káva pro zdraví prospěšná či nikoliv. Odborníci se nejsou schopni shodnout, co se týče účinku na lidské srdce. Pití kávy může být rizikové pro zvýšení cholesterolu a krevního tlaku.

Jaké účinky má káva na lidský organismus?

Jste po obědě a máte málo času. Chcete si zdřímnou a z této chvilky vytěžit co možná nejvíce? Dopřejte si jeden až dva malé šálky kávy. Po dopití zamiřte ihned do postele a nastavte si budík na necelých 30 minut. Po takovém “šlofíku” bude vaše tělo mnohem výkonnější a vy budete čilejší a připraveni zařadit se zpět do pracovního procesu. Po 20 minutách začne v těle působit kofein, ten následně vyčistí mozek od molekul, které se nazývají adenosiny (čím vyšší máte hladinu adenosinu v mozku, tím více je vaše tělo unavené).

V případě, že se chystáte vykonávat fyzickou aktivitu, je káva právě to pravé pro vás. Kofein zvyšuje až o 15 procent spalování tuků, zlepšuje cirkulaci krve a zmírní bolestivost svalů po tréninku. V případě vytrvalostního výkonu mobilizuje káva lépe tukové zásoby, které jsou zdrojem energie a zvýší tak výkon. Dávejte pozor na dehydrataci, kterou kofein způsobuje, ke každé kávě by měl člověk vypít sklenici čisté vody.

Káva v kosmetice

Kávová zrna představují pro organismus důležitý zdroj antioxidantů. Kofein se využívá v kosmetice kvůli protizánětlivým či energizujícím vlastnostem a tato látka je schopná proniknout do těla i přes kůži. Kofein odbourává buňky poškozené UV zářením, obsahují ho zejména přípravky, které bojují proti pomerančové kůži a kávové výtažky působí proti únavě a vráskám.

Správné saunování vám může prodloužit život

To, že chození do sauny je zdravé a prospívá našemu imunitnímu systému se pomalu dostává do povědomí. Tentokrát to doporučili i vědci. Saunování totiž snižuje určitá zdravotní rizika a jedním z nich můžou být kardiovaskulární onemocnění nebo onemocnění věnčitých tepen. Důležitým účinkem je také posílení imunity a celková detoxikace organismu.

Výzkum, kdy vědci pozorovali pozitivní vliv sauny na naše tělo probíhal 30 let.

Doporučuje se navštěvovat saunu až třikrát týdně, aby se předešlo onemocnění. Důležité je také dodržovat dobu, po kterou budete v sauně relaxovat a můžete tak předejít srdečním onemocněním.

Pravidelné saunování se doporučuje i pro ty nejmenší. Pobyt v sauně je nejlepší prevencí proti chřipkám a nachlazení. Do věku tří let se doporučují parní sauny, kde si dítě pročistí horní cesty dýchací a celkově se prohřeje. Při vstupu s dítětem je nutné dávat pozor na teplotu vzduchu, doporučuje se kolem 75°. Do ničeho je nenuťte, pokud dítě nechce vejít zkuste různé programy pro děti, kde je učí saunování hrou.

Zdravotně prospěšná je jen finská sauna, ostatní podobné procedury, kterými jsou například parní lázeň ani horká vana přínos pro zdraví nezaručují. Je vhodné dodržovat základní pravidla saunování. Před vstupem by se nemělo až dvě hodiny jíst. Do sauny také nepatří plavky, pokožka se vyrovnává s pocitem tepla odkrytá lépe a pot se může odpařovat. Vhodnou podložkou pod tělo je prostěradlo nebo ručník.

Jaká je nejvhodnější teplota?

Ve finské sauně s hormým a suchým vzduchem se teplota pohybuje od 40° až do 100°. Horký vzduch, který je vytvořen ve finské sauně se dělí na vodorovné vrstvy, v těchto vrstvách je teplotní rozdíl a můžete si vybrat, kde je pro váš příjemnější sedět. Nejteplejší vzduch se zpravidla kumuluje ve vrchni vrstvě, proto pokud se člověk chce pořádně zapotit ulehne na vrchní lavici. Díky suchému vzduch v sauně snese tělo i takto vysoké teploty a vnímá je jako příjemné.

Délka pobytu?

Důležité je, aby s stihla pokožka a končetiny pořádně prokrvit. Optimální doba pobytu v saune je kolem 8-12 minut.

Nejpřirozenější poloha je vleže, tělo se tak zcela rovnoměrně prokrví a je v jedné teplotní vrstvě. Dávejte pozor, pokud budete chtít saunu opustit vstávejte velice pomalu, mohla by se vám při rychlém pohybu zamotat hlava. Pokud chcete povzbudit doporučuje se 1-2 pobyty v sauně, tělo je pak připraveno na sportovní aktivitu. Opačným případem je, pokud tělo chcete unavit, pobyt v sauně by se měl opakovat 4-5. Doporučujeme se vyskytovat poblíž poslele, tělo je pak naprosto vyčerpané.

Ochlazení

Po saunování musí následovat následné ochlazení. Tento proces střídání extrémních teplot tělo nejlépe otužuje a stimuluje imunitu. Je několik možností jak tělo ochladit, můžeto být skok do bazénu nebo v zimních obdobích je příjemný skok do sněhu. Déle trvá ochlazení pod studenou sprchou nebo chladném vzduchu.