Vztah mezi Čechem a internetem

Home / Vztah mezi Čechem a internetem
Vztah mezi Čechem a internetem

V dnešní době si mnoho z náš dokáže jen těžko představit život bez počítače, který není nonstop připojen k internetu. Internet se stal nedílnou součástí našich životů a usnadňuje práci nám všem. Je to spojení s okolním světem a usnadnění komunikace. Jak jsou na tom Češi a internet? V následujícím textu najdeme pár zajímavostí jak využívají internetové připojení.

Počet uživatelů internetového připojení v Česku vzrostl již na 79 procent. S tím vzrostla i průměrná doba, kterou trávíme připojeni k síti. Zajímavostí je, že informacím získaným na internetu důvěřují čtyři z pěti uživatelů, ale stejně nejdůležitějším zdrojem informací v České republice zůstává televize, která je i nejčastěji využívaným zdrojem zábavy.

Internet Češi využívají nejčastěji z důvody návštěvy sociální sítě a komunikace. Internet se tak postupně stává nepostradatelnou součástí našeho sociálního života.

Rychlost připojení k internetu je neustále probíraným tématem. Za naprostý základ se považuje standardní rychlost 40 Mb/s. Realita je ovšem zcela jiná a průměrnou rychlost připojení na internet v České republice je 10 Mb/s.

Jak velký počet lidí internet nikdy nevyužilo? Studie ukazují, že internet nikdy v životě nevyužilo 1,9 miliónu obyvatel. Nejčastěji jsou to osoby starší 65 let. Nejčastějšími uživateli jsou muži, mládež a občané s vyšším vzděláním. Samotný počítač nevlastní až 28% Čechů

Doba kterou průměrně na internetu strávím je od jedné do pěti hodin týdně, u mládeže se tato doba prodlužuje. Pokud surfujeme po internetu ve svém volnu, dá se to ještě pochopit. Zajímavostí však je, že Češi věnují surfování na internetu až hodinu denně v práci a firmy to tak stojí desítky tisíc. Zaměstnavatel může své zaměstnance monitorovat, ale kamery na pracovišti nesmí zasahovat do soukromí. Zájem o monitoring zaměstnanců mají v Česku čtyři firmy z pěti.

Teď se podíváme do historie. Už tomu bude třiadvacet let, co Česká republika vplula do sítě celosvětového virtuálního prostoru – internetu. V první polovině 90. let patřilo internetové připojení víceméně akademickému sektoru. V roce 1991 dokonce existovala jiná koncovka .cs ta se po dvou letech změnila na již platnou koncovku .cz. V prvopočátcích internetu využívali jen nadšenci, kterým nevadila nízká přenosová rychlost a minimum stránek v češtině. Skoro žádná stránka neobsahovala obrázek, ten byl luxus.

Na internetu můžeme nakupovat, žít sociální život a trávit svůj volný čas. Doba jde dopředu, až takovým způsobem, že byl v Česku spuštěn unikátní portál pro nevidomé FriendlyVox. Nabízí zjednodušené ovládání, e-mailového klienta i poslech zpravodajských serverů, jako jsou například Novinky.cz.