Víte, ze jaký úrok si půjčujete peníze?

Home / Víte, ze jaký úrok si půjčujete peníze?
Víte, ze jaký úrok si půjčujete peníze?

V dnešní době je velice těžké, pokud chcete založit rodinu a pořídit si například dům či auto žít bez půjčky. Ve fázi, kdy o půjčce jen přemýšlíme a ve skutečnosti ji nepotřebujeme je pro nás nejdůležitější cena, za kterou nám ji banka poskytne, tedy úroková sazba a poplatky. Zlomový okamžik nastává ve chvíli, kdy peníze potřebujeme a chceme je získat a to nejlépe ihned. Roste tedy raketovým významem slovo rychlost a s tou jde do pozadí cena.

Je důležité zvažovat veškeré parametry půjčky, průzkumy ukazují, že většina Čechů je v současné době nespokojena s parametry svých současných úvěrů. Možností může být refinancování do jiné banky kvůli výhodnější úrokové sazbě, ale je to zdlouhavý proces.

Problém nastává hned ze startu. Ve chvíli, kdy až pětina Čechů neví, s jakou úrokovou sazbou splácí svoje závazky a každý osmý Čech neví jak jsou úročeny jeho úspory. Nejsme však jedinou zemí v Evropě, kde se můžeme setkat s tímto problémem, nejhůře jsou na tom v Belgii a Francii. V těchto zemích neví až 39% zákazníků, s jakých úrokem splácí své dluhy.

Kontokorent nebo dluh na kreditní kartě?

Kontokorent je úvěr, který je poskytován bankovními doby jako doplněk k běžnému účtu. Zjednodušeně to znamená, že může jít na svém vlastním osobním účtu do mínusu a to opakovaně. Tato výše je předem vyjednaná s bankou a půjčené peníze musíte bance do termínu splatit. Úroková sazba se pohybuje od 10 do 22% p.a. Důležité je si hlídat termín, kdy musíte kontokorent splatit.

Kreditní karta je platební karta, ze které můžete čerpat prostředky, které Vám banka poskytne. Karta slouží k bezhotovostním nákupům přes internet nebo v obchodě. Výhodou kreditních karet je, že dlužnou částku můžete uhradit do určitého data (bezúročné období) a neplatit za využité prostředky úrok. Lidé si ji často pletou s debetní kartou, s kreditní kartou můžete jít pouze do mínusu. Platíte-li debetní kartou, čerpáte své vlastní finanční prostředky, platíte-li kartou kreditní čerpáte finanční prostředky, které vám poskytla banka.

Nejčastějším důvodem, proč si lidé berou půjčku je nákup domácích spotřebičů a rekonstrukce bytu. Dále to můžou být například splátky starších půjček a nákup jídla či auta. Malý dluh neznamená, že se nemůžete dostat do problémů. Nebezpečím těchto dluhů jsou jejich poskytovatelé, zejména mimobankovní společnosti, které nabízejí na první pohled lákavé podmínky a jsou v tom na klienta nastraženy nejrůznější kličky a pasti.

Jak tedy předejít finančním problémům? Důležitá je pevná vůle a znát dobře svůj rozpočet, vědět jaké jsou měsíční příjmy a výdaje. Teprve pak můžete uvažovat o půjčce, až budete vědět, že jste schopni ji bez problémů splácet.