Taneční scéna zažívá v České republice zlaté časy

Home / Taneční scéna zažívá v České republice zlaté časy
Taneční scéna zažívá v České republice zlaté časy

Dříve byl tanec spojen se společenským večerem, patřili k němu slavnostní šaty nebo kroje. Je nespočet možností, jak může člověk vyjádřit svou osobnost pomocí tance. Každý druh má své kouzlo a půvab. Tancovat může člověk prakticky všude, je to způsob osobní seberealizace. Tanec nám dává volnost, nasloucháme hudbě a necháme vést rytmem, který písnička určuje. Každý má svůj oblíbený styl hudby a každá píseň lze vyjádřit tancem.

Tanec se považuje za sport, sport to v žádném případě není. U tance nelze hodnotit, kolik gólů padlo, čas nebo počet metrů. Tanec stručně řečeno nelze změřit, protože tanec je umění. Pokud tanečník tanec opravdu miluje věnuje se mu po celý život.

Moderní taneční styly

V posledních letech se v České republice rozšířil styl pouličního tance, který okouzlit především malé lidi. Začalo se organizovat množství tanečních battlů (battle je převzato z angličziny, znamená to v doslovném překladu souboj) ve všech street dance stylech. Samotná kategorie street dance zahrnuje nespočet rozdílných tanečních stylů, ty se pak od sebe liší nejrůznějšími kroky, typem hudby, na kterou se tancuje a i způsobem svého zrodu. Tyto styly spojují určité společné prvky a proto je možné je zařadit do dvou základních kategorií.

V první skupině jsou styly, které souvisí s hiphopovou kulturou (Hiphop newstyle, Break dance, Krump, R’n’b nebo také Dancehall. Ve druhé skupině jsou pak styly, které byly ovlivněny funky kulturou (Locking, Popping, Eletric boogaloo), ty se od hiphopu odličují i hudební předlohou. Důležité je, že toto rozdělení není naprosto směrodatné, někteří řadí například Popping do hiphopového tanečního stylu a pokládají ho za prvopočátek hiphopové kultury.

Mezi základ se řadí hiphop newstyle, ten kombinuje více technik a využívá také akrobatické prvky. Důležité je vystihnou správně hudbu a její beaty nebo slova. Nejlepší hiphopový tanečík umí nejlépe freestylovat nebo-li improvizovat. Styl, který využívá převážně akrobatických prvků se jmenuje Brakdance. Základem je toprock, základní pohyb nohou, ze kterého pak vychází další krokové spojení. Tanečníci se dokáží točit na rukou, na hlavě či na zádech, skáčou salta a ovládají veškeré prvky akrobacie. Ne striktně mužká discipnína, ale z 80% tento styl tancují jen muži je Krump. Říká se mu temná stránka hiphopu, vyznačuje se agresivním projevem, výbušností a obsahuje velice náročné prvky, které vyžadují velké množství energie. Při battlu může dojít i na postrkování, vrčení a zlost. Nelekejte se je to jen neškodný způsob tanečníka jak ze sebe vyplavit své emoce a zbavit se nahromaděných problémů.

Teď přejdeme k něžnému pohlaví. Pro ženy je jako stvořený taneční styl dancehall, který vychází z reggae a afického tance. Základem je pohyb boků a hrudníku. Základní prvek se nazývá shake nebo-li třesení, to lze provádět všemi částmi těla. Unikátní je taneční styl house, jako jediný totiž vychází z housové hudby a jeho základem je naprosté uvolnění a to zejména horní poloviny těla. Tanečníci se nechají unášet pouze hudbou.