Sledujte úchvatnou podívanou

Home / Sledujte úchvatnou podívanou
Sledujte úchvatnou podívanou

Měsíc a Slunce předvádí úchvatnou podívanou. Jen několikrát za váš život máte tu možnost pozorovat zatmění Slunce. Tuto úchvatnou podívanou uvidíte 20.3.2015 od 10:45 hodin. Tato kuriozita se bude poté opakovat až za dlouhých 11 let.

Jak sledovat zatmění Slunce?

Pozorovat tento jev pouhým okem je pro člověka velice nebezpečné. Váš zrak neochrání ani ty nejlepší sluneční brýle (z vlastní zkušenosti, pokud si nasadíte dvoje, funguje to o něco lépe a neoslepnete). Specialisté doporučují zakoupit si speciální papírové brýle, které je možné zakoupit ve všech hvězdárnách a některých lékárnách. Tyto brýle stojí méně než sto korun a perfektně ochrání oči. Pokud nechcete utrácet své peníze za jednu hodinu pozorování slunce, vhodnou náhradou může být i svářečské sklo a nebo obyčejný kinofilm. Podmínky pro sledování mají být naprosto ideální, nebe by mělo být úplně bez mráčků

Za předpokladu, že tuhle podívanou v březnu prošvihnete, nebuďte smutní, další šanci budete mít již za 11 let v roce 2016, kdy dojde také k částečnému zatmění slunce s 88% zákrytem. Ano není to sto procent, na tenhle pohled budeme čekat v našich krajinách ještě déle, celkové zatmění Slunce nastane až 7. října 2135. Toho už se asi bohužel nikdo z nás nedožije a tenhle pohled bude umožněn pouze budoucím generacím. Jen jednou za 360 let v oblasti přezdívané pás totality lze pozorovat úplné zatmění. Jedná se o úzký pás na povrchu Země, který je tvořen kuželem měsíčního stínu vůči Zemi.

Ne všichni se na teto pozoruhodný fyzikální jev těší, například energetici ho vyhlížejí jen s obavami, při tomto jevu se totiž sníží výkon slunečních elektráren. Nikdo by neřekl, že za takovou chvilku může chybět až 800 megawattů, což odpovídá tomu, jakoby vypadl jeden blok v Temelíně. A o to více bude kritičtější, až nastane obnovení běžného provozu. Takový nárůst výkonu bude rychlý, v celé Evropě zhruba 800 megawatuuů za minutu, představte si to tak, že by do soustavy přifázoval jeden Temelín.

Jak zatmění Slunce vzniká?

K zatmění slunce dochází v případě, že mezi Slunce a Zemi vstoupí Měsíc, který se zrovna nachází v novu. Jediná přirozená družice naší planety tak zakryje sluneční disk a to buď zcela nebo částečně. Vznik zatmění můžeme přirovnat k jednoduchému příkladu: Pokud se opalujete na pláži a mezi vámi a sluncem projde jiná osoba, na vás dopadne stín. Zakryje vám tak Slunce, stejně jako Měsíc zakryje Slunce a vrhá stín na Zemi.

Zatmění Slunce často doprovází neobvyklé reakce zvířat, ty se cítí zmateně a dezorientovaně. Tohle je i jeden z důvodů, proč byl tento jev v historii spojován s náboženskými událostmi a byl tomuto okamžiku přisuzován mystický význam.