Pouliční umění, jak jej neznáte

Home / Pouliční umění, jak jej neznáte
Pouliční umění, jak jej neznáte

Kreativita se může vyjádřit mnoha způsoby. To stejné platí i o umění. V dnešní době umělec nemaluje pouze na plátno, ale vyjadřuje své pocity i jinou formou, kterou může být i pouliční umění. Umělec prostřednictvím obrazu vyjadřuje své pocity a touhy, umění ve skutečnosti neexistuje, existují pouze umělci.

Kreativita není talent, není to schopnost, kterou by měl v sobě jen někdo z nás. Kreativita je stav, který se opakuje. Kreativní může být každý, stačí se jen uvolnit a nechat vyjít své představy napovrch. Pouličním uměním může být Graffiti art, které je stále společností nepochopené. Mnoho lidí má street art za vandalismus i kriminální činnost. Na druhé straně smí naše ulice beztrestně okupovat nevkusné reklamní neony, billboardy a plakáty.  Umění by mělo komunikovat s jedním každým obyvatelem města.

Co je vlastně graffiti?

Nejstarší malby, které byly klasifikovány jako graffiti jsou ze středověku. V této době sloužily jako informační kanál, jako vyjádření nespokojenosti se státním systémem. I nejstarší lidské řemeslo využívalo Graffiti jako formu nelegální reklamy, ano je řeč o prostituci. Graffiti je malba nebo nápis na veřejně dostupných plochách. Graffiti je buď legální (plocha je vyhrazena pro pouliční umění) nebo nelegální (plocha vyhrazena pro Graffiti není a jedná se o znehodnocení cizího majetku).

Mezi Graffiti patří Tag. Tag je podpis autora a tímto způsobem značí své teritorium. Jedná se o nejjednodušší a nejrozšířenější typ graffiti.

Existují světlé výjímky. Například městská část Brno-Líšeň proměnila šedivé zdi podchodů na plochy pro legální graffitti. Mladí tvůrci tady zdobí podchody u frekventovaných zastávek hromadné dopravy. U základní školy můžou děti vydět populární komixové postavičky, kterými je třeba Pepek námořník nebo Rákosníček.

Viděli jste někdy graffiti z mechu?

Ne každé pouliční umění ničí stavby a nebo životní prostředí. Street art muže krásný na pohled a dokonce i měkký na dotek. Jak je to možné? Potřebujete mech, podmáslí, cukr a vodu. Mechové graffiti je ekologický způsob, při kterém se nepoužívá žádný sprej. Místo, které zvolíte musí být nesourodá plocha, pak už stačí připravenou směs nanést štětcem a jednou týdně zalévat. Na zdi se pak vyroste obrázek, který namalujete a to celý z mechu.

153D pouliční malby

Pouliční 3D malby jsou v dnešní době čím dál více populární a rozšířené. Stačí se podívat pod určitým úhlem a člověk má okamžitě pochybnost, zda to, co vidí, je skutečné, či ne. Města se dokonce předhání, kdo se bude chlubit nápaditějším obrazem. Například Němec Edgar Müller vytváří v ulicích velice pozoruhodné trojrozměrné malby. Tyto práce jsou natolik reálné a přesvědčivé, že člověk snadno uvěří, že se nachází uprostřed vodopádu nebo vybuchující sopky.