Category Archives: Finance

Home / Finance
Jak odlišit prodejce finančních produktů od finančního poradce?

Situace, kdy sedíte doma a zazvoní vám telefon. Po velice krátkém hovoru, že v televizi nestihla ani skončit reklama zjistíte, že máte příští týden schůzku s finančním poradcem. Toto malé nedorozumění se stalo skoro každému z nás.

Češi dají na rady a doporučení finančních poradců více než ostatní Evropané. Jak ale vybrat toho správného člověka, který vám bude spravovat finance nebude ho při tom zajímat pouze a pouze jeho vlastní zisk?

Situace na trhu finančních služeb je alarmující, stále existuje většina poctivých a důvěryhodných finančních poradců, ale na druhou stranu přibývá i prodejců, u kterých je jejich profit na prvním místě bez ohledu na zájem klienta.

Vše začíná podrobnou finanční analýzou

Správný poradce začne analýzou. Není to zrovna příjemná část tohoto procesu, ale neděste se. Dotazy i nepříjemné jsou velice důležité a ba naopak detailní zájem o finanční stav je pozitivním signálem. V prvních krocích dochází k sumarizaci smluv a objektivnímu sepsání všech příjmů a výdajů. Pro tuto analýzu musí poradce obdržet co nejvíce možných informací o vaší finanční situaci, aby byl schopen s nimi nakládat. Známkou schopného poradce je, že ať už je situace jak chce složitá, dobrý poradce ji musí být schopen svému klientovi vždy srozumitelně vysvětlit a ochotně zodpovědět veškeré dotazy a připomínky klienta.

Podpis smluvy ne první schůzce? Nikdy!

Chcete vyřešit své důchodové zabezpečení nebo spořící plán? Situace, kdy poradce předloží “ jediné správné řešení ” na první schůzce je znamením, že něco není dobře. Výstupem předešlé analýzy je zhodnocení současné situace a návrh řešení, které bude směřovat k úspoře finančních prostředků. Můžou nastat dvě varianty řešení. První z nich je ponechání stávajících smluv a druhou, která je více častou variantou je přejít na výhodnější smlouvy nebo upravit jejich nastavení. Podepisování smluv se uskutečňuje zpravidla na druhé či třetí schůzce, musíte si také uvědomit, že čas který pro vás vyhradí poradce je stejně vzácný jako ten váš.

Cílem poradce není za každou cenu prodat to je prací prodejce. Poradce by měl dokázat navazovat na stávající smlouvy a běžící smlouvy rušit jen v krajních případech, tento akt bývá pro zákazníka hrubě nevýhodný. Poradce by neměl vytvářet nátlak v okamžiku podpisu a měl by vám dát potřebný čas na prostudování veškerých obchodních a smluvních podmínek.

Podpis smlouvy neznamená konec komunikace mezi vámi a poradcem, ale je to začátek partnerství. Pamatujte kvalitní poradce důkladně zjistí potřeby klienta, následná rizika, pracuje s dobrými produkty od více než jedné instituce a umí porovnat a odůvodnit výhody nabízených produktů. Důraz klade na dlouhodobý prospěch a zůstává se svými klienty v dlouhodobém kontaktu.

Víte, ze jaký úrok si půjčujete peníze?

V dnešní době je velice těžké, pokud chcete založit rodinu a pořídit si například dům či auto žít bez půjčky. Ve fázi, kdy o půjčce jen přemýšlíme a ve skutečnosti ji nepotřebujeme je pro nás nejdůležitější cena, za kterou nám ji banka poskytne, tedy úroková sazba a poplatky. Zlomový okamžik nastává ve chvíli, kdy peníze potřebujeme a chceme je získat a to nejlépe ihned. Roste tedy raketovým významem slovo rychlost a s tou jde do pozadí cena.

Je důležité zvažovat veškeré parametry půjčky, průzkumy ukazují, že většina Čechů je v současné době nespokojena s parametry svých současných úvěrů. Možností může být refinancování do jiné banky kvůli výhodnější úrokové sazbě, ale je to zdlouhavý proces.

Problém nastává hned ze startu. Ve chvíli, kdy až pětina Čechů neví, s jakou úrokovou sazbou splácí svoje závazky a každý osmý Čech neví jak jsou úročeny jeho úspory. Nejsme však jedinou zemí v Evropě, kde se můžeme setkat s tímto problémem, nejhůře jsou na tom v Belgii a Francii. V těchto zemích neví až 39% zákazníků, s jakých úrokem splácí své dluhy.

Kontokorent nebo dluh na kreditní kartě?

Kontokorent je úvěr, který je poskytován bankovními doby jako doplněk k běžnému účtu. Zjednodušeně to znamená, že může jít na svém vlastním osobním účtu do mínusu a to opakovaně. Tato výše je předem vyjednaná s bankou a půjčené peníze musíte bance do termínu splatit. Úroková sazba se pohybuje od 10 do 22% p.a. Důležité je si hlídat termín, kdy musíte kontokorent splatit.

Kreditní karta je platební karta, ze které můžete čerpat prostředky, které Vám banka poskytne. Karta slouží k bezhotovostním nákupům přes internet nebo v obchodě. Výhodou kreditních karet je, že dlužnou částku můžete uhradit do určitého data (bezúročné období) a neplatit za využité prostředky úrok. Lidé si ji často pletou s debetní kartou, s kreditní kartou můžete jít pouze do mínusu. Platíte-li debetní kartou, čerpáte své vlastní finanční prostředky, platíte-li kartou kreditní čerpáte finanční prostředky, které vám poskytla banka.

Nejčastějším důvodem, proč si lidé berou půjčku je nákup domácích spotřebičů a rekonstrukce bytu. Dále to můžou být například splátky starších půjček a nákup jídla či auta. Malý dluh neznamená, že se nemůžete dostat do problémů. Nebezpečím těchto dluhů jsou jejich poskytovatelé, zejména mimobankovní společnosti, které nabízejí na první pohled lákavé podmínky a jsou v tom na klienta nastraženy nejrůznější kličky a pasti.

Jak tedy předejít finančním problémům? Důležitá je pevná vůle a znát dobře svůj rozpočet, vědět jaké jsou měsíční příjmy a výdaje. Teprve pak můžete uvažovat o půjčce, až budete vědět, že jste schopni ji bez problémů splácet.