Chyba v životopise vás může připravit o práci

Home / Chyba v životopise vás může připravit o práci
Chyba v životopise vás může připravit o práci

Po ukončení studia nastane situace, kdy bude každý z nás shánět zaměstnání. Je to určitý mezník našeho života. Sehnat práci není v dnešní době vůbec jednoduché, můžete mít štěstí a najít ji přes známé a tím se vyhnout pracovnímu pohovoru a nebo budete hledat. Hledat můžete na internetu na nejrůznějších portálech, vydavájí se speciální rubriky s nabídkami práce v časopisech a nebo můžete obcházet firmy samotné.

Nejdůležitějším papírem, který budete mít v ruce není váš diplom, maturitní vysvědčení nebo výuční list. Je to životopis. Tento dokument bývá zpravidla prvním kontaktem s potenciálním zaměstnavatelem. K životopisu se může připojit i motivační dopis, ve kterém objasňujete proč právě vy jste tím nejvhodnějším kandidátem na určité pracovní místo. Dávejte si tedy pozor na zbytečné chyby, které vás mohou vyřadit z výběru.

Když jsem tuto informaci slyšela poprvé, přišlo mi to velice cynické, bohužel je to pravda. Je důležité si uvědomit, že personalista má zpravidla maximálně 20 sekund (to už je velký luxus) na to, aby prošel váš životopis. Úspěch a posun do dalšího kola výběrového řízení vám zaručí opravdu maličkosti, o práci totiž může žádat člověk, který je stejný jako vy a má stejné zkušenosti. Proto ten z vás, který bude mít nešikovněji sestavený životopis, může vypadat méně důvěryhodně a schopně. Životopis musí splňovat určité náležitosti a není na škodu se při psaní životopisu poradit s odborníkem. S trochou nadsázky je životopis nejdůležitějším dokumentem ve vašem životě, je to pomyslná vstupenka na trh práce.

Náležitosti, které je nutné dodržovat při psaní životopisu

Důležitá je přehlednost a struktura. Seznam zaměstnání píšeme chronologicky od posledního zaměstnání k prvnímu. Chápeme, že se chcete co nejlépe prezentovat, ale personalista nemá čas číst romány, proto piště stručně a heslovitě.

Grafické zpracování je podle mého názoru nejdůležitější. Nenechte se však zlákat přemírou kreativity. Existuje spousta ucházejících šablon na internetu, které jsou strukturovány správně, ale takových životopisů bude mít personalista na stole hromadu a vy mezi ty všechny jen zapadnete a neodlišíte se. Jednou z těchto uznávaných šablon je Europass, tím nikdy nic nepokazíte, pokud žádáte o místo asistenta. Životopis odráží vaši osobnosti, odvahu a kreativitu. Pokud se tedy hlásíte na místa architekta, rozhodně není vhodně použít pro svůj životopis šablonu.

Informace o pracovních zkušenostech musí být srozumitelné a stručné. K referencím přidejte jen kontakt na bývalého zaměstnavatele, nepoužívejte větu: Tento kontakt je moje dobrá reference. Pokud takovou referenci máte přidejte ji do přílohy a pokud bude mít nový ředitel zájem nemusíte mít strach, zjistí si o vás vše co bude chtít. Studenti nezapomeňte přidat i brigády a praxe, svědčí to o vašem kladném přístupu k práci a ochotě pracovat za všech podmínek.

Životopis se zpravidla zasílá jen elektronicky, nezapomínejte tak na předmět v e-mailu. Pokud tam napíšete jenom CV, personalista nebude mít šanci vás následně dohledat. Životopis by neměl přesahovat dvě strany, pokud jste čerstvý absolvent, nevidím nejmenší důvod, proč by vůbec měl obsahovat dvě strany.

Jak je to s fotografií? Já osobně ji doporučuji, personalista je pak schopen si o vás udělat rychleji obrázek a snadněji si vás zapamatuje. Ne selfie! Buďte obezřetní fotografie, která je umístěna v životopise musí být profilový obrázek, nebojte se proto do ní investovat. Hezky se oblečte a učešte, nechte se vyfotit profesionálem. Taková fotografie vám přidá na hodnotě. Pohled kterým se budete tvářit nemusí být formální jako na občance, vhodný je lehký úsměv a vřelý pohled.

Pamatujte životopis je nejdůležitějším dokumentem ve vašem životě, je to vaše osobní prezentace. Do čeho jiného tedy investovat peníze než právě do životopisu. Přeji hodně štěstí s hledáním vhodného zaměstnání.