Blahodárné účinky přináší i nejoblíbenější ranní nápoj

Home / Blahodárné účinky přináší i nejoblíbenější ranní nápoj
Blahodárné účinky přináší i nejoblíbenější ranní nápoj

V posledních letech se o kávě nemluvilo mezi odborní na zdraví příliš dobře. Existuje však i opačná strana mince, co když káva může být našemu zdraví prospěšná? Jen málokdo si dokáže představit svůj ranní rituál bez oblíbeného šálku kávy. Přes den si dáme jeden na povzbuzení v práci, po obědě je to ta nejlepší tečka a po příchodu z práce je to relax.

Díky odborníkům se z nápoje, který byl zapsán na seznamu “ nezdravých ” stal nápoj, který může být prevencí pro řadu onemocnění. Všeho s mírou to platí jak u alkoholu i u kávy. Káva je podle výzkumů prevencí diabetu nebo zhoubného melanomu kůže. Přípustná dávka kávy představuje tři až čtyři šálky denně.

Ucpávání tepen vede k srdečnímu onemocnění, i pro tento případ je vhodné pít kávu. Vědci z Koreji přišli s tvrzením, že pitím několika šálků kávy denně, se může toto riziko snížit.

Na druhou stranu existuje mnoho spekulací o tom, zda je káva pro zdraví prospěšná či nikoliv. Odborníci se nejsou schopni shodnout, co se týče účinku na lidské srdce. Pití kávy může být rizikové pro zvýšení cholesterolu a krevního tlaku.

Jaké účinky má káva na lidský organismus?

Jste po obědě a máte málo času. Chcete si zdřímnou a z této chvilky vytěžit co možná nejvíce? Dopřejte si jeden až dva malé šálky kávy. Po dopití zamiřte ihned do postele a nastavte si budík na necelých 30 minut. Po takovém “šlofíku” bude vaše tělo mnohem výkonnější a vy budete čilejší a připraveni zařadit se zpět do pracovního procesu. Po 20 minutách začne v těle působit kofein, ten následně vyčistí mozek od molekul, které se nazývají adenosiny (čím vyšší máte hladinu adenosinu v mozku, tím více je vaše tělo unavené).

V případě, že se chystáte vykonávat fyzickou aktivitu, je káva právě to pravé pro vás. Kofein zvyšuje až o 15 procent spalování tuků, zlepšuje cirkulaci krve a zmírní bolestivost svalů po tréninku. V případě vytrvalostního výkonu mobilizuje káva lépe tukové zásoby, které jsou zdrojem energie a zvýší tak výkon. Dávejte pozor na dehydrataci, kterou kofein způsobuje, ke každé kávě by měl člověk vypít sklenici čisté vody.

Káva v kosmetice

Kávová zrna představují pro organismus důležitý zdroj antioxidantů. Kofein se využívá v kosmetice kvůli protizánětlivým či energizujícím vlastnostem a tato látka je schopná proniknout do těla i přes kůži. Kofein odbourává buňky poškozené UV zářením, obsahují ho zejména přípravky, které bojují proti pomerančové kůži a kávové výtažky působí proti únavě a vráskám.