Akné, jako nejběžnější onemocnění kůže

Home / Akné, jako nejběžnější onemocnění kůže
Akné, jako nejběžnější onemocnění kůže

Pubertu jsme zažili všichni, tu častokrát doprovázela nepříjemná věc, kterou bylo akné. Někteří z nás mají tu smůlu, že se s pupínky potýkají prakticky cleý život. Akné je jedno z nejběžnějších a opakovaných onemocnění kůže a jeho pravý význam pozná zhruba 80% populace na vlastní kůži.

Proč akné vzniká?

Jaký je důvod vzniku akné? Přícinou jsou uzavřené vývody mazových žláz, ty se následně zanítí, poškodí a vzniká závět, po ktérém zůstávají jizvičky. Tukové žlázky, které jsou umístěny v každém vlasovém váčku a sebemenším kožním póru, produkují maz, který zláčňuje pokožku.Stav se zhorsuje také v případě, pokud se do ranky dostanou bakterie, kvasinky a roztoči.

Akné se objevuje na částech kůže s nejvyšší hustotou folikulů (obličej, ramena, hruď či záda). Vznik pupínků může být také spojen s dědičností, menstruačním cyklem, stresem nebo používáním anabolických steroidů.

V dospělosti způsobuje akné nevyváženost hormonů v těle, tyto hormony řídí látkovou výměnu v odlišných vrstvách kůže a jejich přebytek poté může způsobovat zvýšenou produkci kožního mazu a konečným důsledkem je pak ucání póru.

Nejhorši je mechanické odstranění pupínků

Každému se zdá jako nejlepší nápad se pupínků zbavovat mechanicky, tedy vymačkávat je. Tato metoda naopak vede ke zhoršení problému a následnému zjizvení pokožky. Zkuste omezit dotýkání se pokožky, zní to jako snadný úkol, ale ani si neuvědomujete, kolikrát se za den dotknete svého obličeje.

Nepodceňte čištění obličeje

S hygienou se to nemá přehánět, ale nevyčistis si pleť je jako nevyčistit si zuby. Důležitý je návyk, zuby čistíme dvakrát denně a to stejné by se mělo platit i s čištěním pokožky. Spousta žen si čistí pokožku jen před spaním, ale důležité je i čištění hned po probuzení, na pokožku i přes noc usedá prach a zanáší se a potí se. Dalším důvodem proč čistit pleť s akné i ráno je to, že přes den je pleť chráněna make-upem, což v noci není.

Není to zas tak jednoduché, zbavit se akné můžeme částečně i správně zvolené stravě. Dejte tedy pozor na potraviny, které podporují vznik akné, jsou to například brambory, červené maso, rýže, alkohol nebo kofein. Důležitý je dostatek ovoce a zeleniny.

Další způsoby, jak je možné předejít akné

Pokud jste to ještě nevyzkoušeli, jsou ženy, kterým pomůže i antikoncepční pilulka. Antikoncepce pomáhá regulovat menstruační cyklus, ale také může pomoci vyčistit pleť. Další poslední nadějí je laser, ten působí protizánětlivě a rovněž jako prevence jizev, hubí bakterie a omezuje činnosti mazových žláz. Tento zákrok však není vůbec příjemný, ošetřené místo laserem může být i několik dnů zarudlé a velice citlivé.